22 Kasım 2010 Pazartesi

Bir Adım Öne Çıkan Alıntılar/ım 4


"Biz, 'Edebiyattla Oyun Olmaz' diye haykıran insanlar, bu duyurunun bir ihbar kabul edilmesini talep ederek; başta yetkili ve yetkisiz tüm devlet büyüklerimiz olmak üzere, sorumluluk sahibi tüm azar, editör, yayıncı, dağıtıcı, kitapçı, eleştirmen ve okurları en kısa sürede edebiyatı bir oyun alanına çevirmek isteyenlere karşı göreve çağırıyoruz. Bir araya gelerek bu gidişata bir dur demek için harekete geçmenin, bu ülkenin duyarlı insanlarının asli görevlerinin başında geldiği siz Değerli Kamuoyuna bildirmekten kıvanç duyarız! Son olarak: Edebiyatta Oyun Olmaz! Edebiyatla Oyun Olmaz! Değerli Kamuoyuna Arz Ederiz."
       Cem Uçan "Başlangıç Noktasına Geri Dön"


"Kamuoyuna Duyuru" adlı öykünün son satırları bu satırlar.
 Kör gözüne parmak şahane bir tariz yapıyor Uçan. Neden mi?
Çünkü:
Edebiyat ahlaki olmak zorunda değildir.
Edebiyat milli olmak zorunda değildir.
Edebiyat manevi değerlerin düdüğünü çalmak zorunda değildir.
Edebiyat gelenek bekçiliği yapmak zorunda değildir.
Çünkü:
 Edebiyat düşünülenin tam aksine sevilesi, neşeli, sıra dışı, yaramaz, ele avuca sığmayan bir pin pon topu gibi özgürdür; kafasına göre takılır.
Edebiyat gerçek olana sırtını dönmüş, düşler ülkesinde yaşayan ve hiç büyümeyen bir çocuktur.
Edebiyat tüm aykırılığına ve oyunbaz oluşuna karşın hayatı kurar; hem de hiç istemeden, kendiliğinden... Edebiyatın büyüsü hiç istemediği halde insanı ve yaşamı derleyip toparlamasından doğar.
 Kör gözüne parmak şahane bir tariz yapıyor Uçan. Neden mi?
Çünkü:
Edebiyat oyundur.

Ek Bilgi: Bir Adım Öne Çıkan Alıntılar/ım, bir kitabı ya da yazıyı okurken altını çizdiğimiz ama genellikle okuduğumuz metinden bağımsız olarak düşünmek istediğimiz alıntıları somut biçimde özgürleştirmek, onları bağlamlarından biraz da olsa uzaklaştırabilmek için seçtiğim bir yol...

3 yorum:

 1. Kavga var karışmasak mı?
  :)
  Ders ağırlaşmaya başladı. İç monologlara daha çok çalışmam gerek.Yoksa sınıfta kalıcam.
  Ama ders çalışmadan önce hadi biraz oyun oynayayım.. Kelimeleri ne kadar karıştırsam da edebiyat oyununu oynayacak kadar usta değilim. En iyisi erkek olmak, kavgaya karışmamak :)

  YanıtlaSil
 2. Cem Uçan'ın son kitabına bayıldım ben. Bu öyküsü ise kitabın içindeki öykülerden en sevdiğim olanı... Uçan'ın tariz olarak geliştirdiği zarif söylemi ben avaz avaz söylemek istedim. Kavga yok;aksine iki söylem arasında tuhaf bir uyum var. Belki öykünün tamamı okunursa anlaşılır bu uyum. Velhasıl okumanızı öneririm bu sevimli öykü kitabını... Ayrıca sevgili Syrakusa bence gayet güzel bir biçimde edebiyata göz kırpıyorsunuz. :)Hiç de uzak bakmamalısınız bu "oyun"a... Sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. İltifatınıza teşekkür ederim.Ama önce biraz daha ders çalışmam lazım bu blogda :)

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

EV SAHİBİ İLE KONUK OLMANIN DAYANILMAZ AYNILIĞI: MELİH CEVDET ANDAY “YARIN BAŞKA KORUDA”

                                “Bir evin resmi içerden de yapılabilir. Bu bir seçme işidir. Kimi dışardan sever, kimi içerden.” M.C. A...