20 Eylül 2013 Cuma

ÇOCUKLAR İÇİN TÜRKİYE GÜNCEL SANATI


Halil Altındere ve Süreyyya Evren'in hazırladıkları Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı,  son zamanlarda çocuklar için yazılmış en ilgi çekici sanat kitaplarından biri.  Çocuklara resim ya da heykel sanatını sevdirmek için yazılan pek çok kitaptan farklı olarak "klasik" değil "çağdaş" sanat yapıtlarını öne çıkaran katalog kıvamındaki bu kitap Türkiye'de özellikle son on yılda yapılan sanatsal işler ve bu işlerin sanatçılarını  tanıtıyor.
Belki beş yıl önce, İstanbul Modern'de Serkan Özkaya'nın "Pastacı Yamağı"nı görmüştüm. Fotoğrafını çekmek iznim olmadığından Pastacı Yamağı belleğimden siliniyordu gitgide; ta ki onu bu kitapta tekrar görünceye dek! Ayrıca Hüseyin Çağlayan'ın Mekandan Yolculuğa adlı ilham verici animasyonlu, özel uzay kapsülü tasarımlı projesi de kitapta yer almış. 

Andy Warhol ve Jean Baudrillard'ın sanat görüşlerine yani  "simülasyon"lara olumlu bakmayanlar için çağdaş sanatın "performans" destekli imgesel ürünleri "işgüzarlık"tan başka bir şey değildir. Ne Andy Warhol gibi çağdaş sanatı hiçleştirenlerden olmayı kabul edebilirim  ne de resim ve heykeli endüstriden tümüyle uzaklaştırmayı başarabileceğimize inanırım. Bildiğim, çağdaş sanatın içinde de özgün ve özgün olmayan yapıtların varolduğudur;  tıpkı klasik sanatta olduğu gibi... 

EV SAHİBİ İLE KONUK OLMANIN DAYANILMAZ AYNILIĞI: MELİH CEVDET ANDAY “YARIN BAŞKA KORUDA”

                                “Bir evin resmi içerden de yapılabilir. Bu bir seçme işidir. Kimi dışardan sever, kimi içerden.” M.C. A...