19 Haziran 2010 Cumartesi

José Saramago Giderken

Dün edebiyat  dünyasından bir yıldız daha uzaklara gitti, yazın okurları için oldukça hüzünlü günler olacak bu günler: Saramago'yu düşünmek günleri, onu özleyecek olmayı bilmek günleri... Hoşçakalın nokta ve virgülle yetinerek sözcüklere hayat veren Saramago!

Hem nitelikli edebiyat üreten hem sinematografik yazabilen yazarların romanları daha başka türlü bir hayranlık uyandırır bende. Saramago o yazarlardan biriydi... Yazarın 1995'te yazdığı ünlü romanı Körlük   Fernando Merilles tarafından 2008'de filme aktarılmış ve bu film Oscar'a aday gösterilmişti. Doğal olarak bir romanı ne kadar sinematografik algılasak  da o romanı bir film olarak karşımızda gördüğümüzde düş kırıklığı yaşarız, bu filmde de aynen böyle olmuştu.

1998 Nobel Ödülü sahibi Saramago'nun beni en  çok etkileyen kitabı "Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş"tur. Bu kitabı sevgili dostum Xtvk'den öğrenmiştim.

AŞK MI ÖZGÜRLÜK MÜ DAHA GÜZEL? AYLA KUTLU/HOŞÇA KAL UMUT

Bu yazı daha önce Roman Kahramanları dergisinin 2020/42. sayısında yayımlanmıştır.    Tamar Kvesitadze: Man and Woman (Kinestetik Heykel-Gür...